Aktualności

[TEGO DNIA] 2 czerwca, czyli ważny krok kadry Engela

Aktualności02.06.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 2 czerwca.

1963 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie zremisowała z Rumunią 1:1. Prowadzenie dla gości zdobył Ion Haidu, do wyrównania doprowadził natomiast Eugeniusz Faber. Spotkaniem tym z kadrą narodową pożegnali się Roman Kasprzyk i Kazimierz Polok.

1986 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Monterrey zremisowała z Marokiem 0:0. Dla biało-czerwonych, grających pod wodzą trenera Antoniego Piechniczka, było to niezbyt imponujące rozpoczęcie mundialu, który zakończyli tuż po fazie grupowej.

>>> REMIS NA STARCIE MUNDIALU 1986 <<<

1996 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Moskwie przegrała z Rosją 0:2. Bramki dla gospodarzy zdobyli Jurij Kowtun i Władimir Biesczastnych. Dla powracającego na ławkę trenerską selekcjonera Antoniego Piechniczka był to „drugi debiut” w dobrze znanej mu już roli. Spotkaniem tym z kadrą narodową pożegnali się Waldemar Jaskulski i Leszek Pisz.

2001 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Cardiff wygrała z Walią 2:1. Biało-czerwoni przegrywali 0:1, ale dzięki bramkom Emmanuela Olisadebe i Pawła Kryszałowicza odwrócili losy spotkania i zapisali na swoim koncie bardzo ważne trzy punkty. Polacy pod wodzą trenera Jerzego Engela ostatecznie zajęli pierwsze miejsce w grupie kwalifikacyjnej i zapewnili sobie awans na mundial, po szesnastu latach przerwy.

>>> WAŻNE ZWYCIĘSTWO BIAŁO-CZERWONYCH W CARDIFF <<<

2007 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegrany w Baku wygrała z Azerbejdżanem 3:1. Polacy do przerwy przegrywali 0:1, lecz po zmianie stron gole Euzebiusza Smolarka i dwa Jacka Krzynówka zapewniły im pełną zdobycz punktową. Dla drużyny Leo Beenhakkera był to jeden z kroków w stronę historycznego awansu do turnieju finałowego mistrzostw Europy.

>>> WYJAZDOWA WYGRANA Z AZERBEJDŻANEM <<<

2010 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Kufstein zremisowała z Serbią 0:0. W spotkaniu tym debiut w narodowych barwach zaliczył Mateusz Cetnarski. Biało-czerwoni, którzy nie zdołali zakwalifikować się do turnieju finałowego mistrzostw świata w 2010 roku, byli w tym starciu sparingpartnerem dla przygotowujących się do mundialu Serbów.

>>> TOWARZYSKI REMIS Z SERBIĄ <<<

2012 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Andorą 4:0. Bramki dla ekipy prowadzonej przez Franciszka Smudę zdobyli Ludovic Obraniak, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Marcin Wasilewski. Dla Polaków był to ostatni sprawdzian przed rozpoczęciem mistrzostw Europy, rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie. Niestety, nie były one zbyt udane – biało-czerwoni zakończyli udział już na fazie grupowej.

>>> WYGRANA Z ANDORĄ TUŻ PRZED EURO 2012 <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności