Aktualności

[TEGO DNIA] 17 października, czyli pamiętne mecze z Anglią i awans na mundial

Aktualności17.10.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 17 października.

1948 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Finlandią 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył dla biało-czerwonych Gerard Cieślik. Przeciwko Finom swój jedyny mecz w koszulce z orłem na piersi zaliczył Józef Oprych, debiuty zapisali na swoim koncie Wacław Sąsiadek i Mieczysław Tarka, a ostatni raz w kadrze pojawili się Henryk Gajdzik i Tadeusz Waśko.

1964 – urodził się Jarosław Góra. Wychowanek Budowlanych Lublin, ale w ekstraklasie debiutował jako piłkarz tamtejszego Motoru. Występował również w Broni Radom, Zagłębie Lubin (mistrzostwo Polski 1991), Śląsku Wrocław, Górniku Łęczna i Lubliniance Lublin. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 5 lipca 1992 roku, w towarzyskim meczu z Gwatemalą. Po zakończeniu kariery trener drużyn z niższych klas rozgrywkowych.

1973reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Londynie zremisowała z Anglią 1:1. Jedyną bramkę dla zespołu prowadzonego przez Kazimierza Górskiego zdobył w drugiej połowie Jan Domarski. Dzięki „zwycięskiemu remisowi” na Wembley biało-czerwoni po raz pierwszy po II wojnie światowej zakwalifikowali się na mundial, na którym zajęli trzecie miejsce.

>>> ZWYCIĘSKI REMIS NA WEMBLEY PRZEPUSTKĄ NA MUNDIAL! <<<

1979reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Amsterdamie zremisowała z Holandią 1:1. Jedynego gola dla polskiej kadry zdobył Wojciech Rudy. Dla Zygmunta Kukli był to ostatni mecz w narodowych barwach.

>>> REMIS Z HOLANDIĄ W AMSTERDAMIE <<<

1984reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Zabrzu wygrała z Grecją 3:1. Dwa gole na swoim koncie zapisał Dariusz Dziekanowski, jednego zaś dołożył Włodzimierz Smolarek. Polacy ostatecznie wywalczyli awans.

>>> ZWYCIĘSTWO NAD GRECJĄ W DRODZE NA MŚ 1986 <<<

1990reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Londynie przegrała z Anglią 0:2. Katami biało-czerwonych okazali się Gary Lineker i Peter Beardsley.

>>> BIAŁO-CZERWONI NIE SPROSTALI ANGLII <<<

1991 – zmarł Władysław Giergiel. Urodzony 29 września 1917 roku, wychowanek Grzegórzeckiego KS Kraków, z którego trafił do Wisły Kraków. W barwach tego zespołu w 1949 roku zdobył mistrzostwo Polski. Rok później odwiesił buty na kołek i został trenerem. Prowadził między innymi Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze i Motor Lublin. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 19 lipca 1947 roku, w towarzyskim meczu z Rumunią. Zmarł 17 października 1991 roku we Wrocławiu.

2007reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Łodzi przegrała z Węgrami 0:1. Jedynego gola w tym spotkaniu zdobył z rzutu karnego Tamas Hajnal. W biało-czerwonych barwach po raz pierwszy wystąpili Grzegorz Bartczak i Tomasz Zahorski, po raz ostatni natomiast Przemysław Kaźmierczak i Tomasz Kiełbowicz.

>>> TOWARZYSKA PORAŻKA Z WĘGRAMI <<<

2012reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Warszawie zremisowała z Anglią 1:1. Gola dla polskiej drużyny strzelił w drugiej połowie spotkania Kamil Glik. Starcie z Anglikami miało zostać rozegrane dzień wcześniej, ale ze względu na ulewne opady deszczu zostało przesunięte o jeden dzień.

>>> STRUGI DESZCZU I PRZEŁOŻONY MECZ Z ANGLIĄ <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności