Aktualności

[TEGO DNIA] 15 sierpnia, czyli zaskakująca porażka z Estonią

Aktualności15.08.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 15 sierpnia.

1914 – urodził się Hubert Gad. Wychowanek Śląska Świętochłowice, w którym spędził całą karierę, rozgrywając w jego barwach ponad 300 spotkań. W reprezentacji Polski zagrał sześć razy, zdobywając dwie bramki. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy Igrzysk Olimpijskich w Berlinie (1936). Zginął tragicznie 3 lipca 1939 roku, utonąwszy w stawie.

1919 – urodził się Edmund Białas. Wychwanek i jedna z największych legend Lecha Poznań. Członek słynnego tercetu „A-B-C” (Anioła-Białas-Czapczyk). Karierę zakończył w 1950 roku w wyniku poważnej kontuzji kolana. W reprezentacji Polski w 1948 roku rozegrał dwa spotkania. Po zakończeniu kariery kilkukrotnie piastował funkcję trenera „Kolejorza”. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Poznaniu. Jego imieniem nazwana jest jedna z trybun stadionu Lecha.

1963 – urodził się Wiesław Wraga. Wychowanek Błękitnych Stargard, z których trafił do ekstraklasowego Widzewa Łódź. W 1985 roku zdobył z nim Puchar Polski, w barwach łódzkiego klubu dotarł też do półfinału Pucharu Europy. Występował również w Ślęzie Wrocław, RKS Radomsko oraz fińskich OTP Oulu i Oulun Palloseura. W reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie, 7 października 1986 roku, przeciwko Korei Północnej. W 1983 roku z kadrą narodową do lat 20 zajął III miejsce na mistrzostwach świata.

1990reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Paryżu zremisowała z Francją 0:0. Dla Damiana Łukasika było to pożegnanie z zespołem narodowym.

2001reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Rejkjawiku zremisowała z Islandią 1:1. Biało-czerwoni prowadzili po samobójczym trafieniu Hermanna Hreidarssona, ale trzy minuty przed końcem wyrównał Andri Sigtorsson. W starciu tym z orłem na piersi zadebiutowali Tomasz Dawidowski, Kamil Kosowski i Grzegorz Pater. Dla tego trzeciego był to zarazem ostatni występ w drużynie narodowej.

2005 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Kijowie wygrała z Serbią i Czarnogórą 3:2. Dwa gole dla drużyny prowadzonej przez Pawła Janasa strzelił Tomasz Frankowski, jednego dołożył natomiast Grzegorz Rasiak. Było to pierwsze spotkanie w ramach Pucharu Walerego Łobanowskiego. W meczu tym debiut w biało-czerwonych barwach zaliczył Sebastian Przyrowski.

2012reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Tallinie przegrała z Estonią 0:1. Jedynego gola strzelił w tym spotkaniu Konstantin Vassiljev, późniejszy piłkarz Piasta Gliwice i Jagiellonii Białystok. Był to nieudany debiut Waldemara Fornalika w roli selekcjonera drużyny narodowej. Po raz ostatni jak dotąd w koszulce z orłem na piersi wystąpił Janusz Gol.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności