Aktualności

Tam zostaną rozegrane mistrzostwa świata. Poznaj areny mundialu w Rosji!

Aktualności01.12.2017 
32 drużyny, które zakwalifikowały się do mistrzostw świata w Rosji, rozegrają łącznie 64 spotkania. Ich areną będzie dwanaście stadionów, a dwie najlepsze ekipy zmierzą się na moskiewskich Łużnikach. Sprawdźcie, na jakich obiektach rozegra się walka o tytuł najlepszej drużyny globu!

Stadion Łużniki w Moskwie

Najbardziej znany rosyjski stadion, otwarty ponad 60 lat temu. Może pomieścić nieco ponad 80 000 osób, a odbyło się już na nim wiele imprez, między innymi Igrzyska Olimpijskie (1980), finał piłkarskiej Ligi Mistrzów (2008), a także mistrzostwa świata w lekkoatletyce (2013). Mistrzostwa świata wymusiły jego modernizację, która prowadzona była przez prawie cztery lata, a jej koszt wyniósł ponad 1,5 miliarda złotych (ponad 26 milionów rubli).

Charakterystyczną cechą stadionu jest murawa. Na Łużnikach położona została bowiem najnowocześniejsza nawierzchnia hybrydowa, łącząca naturalną trawę ze wzmacniającą ją sztuczną. Specjalny system rur położony pod murawą zapewnia jej właściwe napowietrzenie oraz podgrzewanie.

Na Łużnikach rozegranych zostanie osiem spotkań: mecz otwarcia, cztery mecze fazy grupowej, jeden 1/8 finału, jeden półfinał oraz finał.

Stadion Kriestowskij w Sankt Petersburgu

Druga pod względem pojemności arena rosyjskiego mundialu. Na trybunach w Sankt Petersburgu będzie mogło zasiąść niemal 70 000 kibiców. Jego budowa, która ruszyła w 2006 roku, przyniosła jednak ze sobą sporo problemów. Zawirowania związane z częstymi zmianami projektów, przedłużające się terminy, a nawet aresztowania osób odpowiedzialnych za nadzór wykonania prac – to smutna rzeczywistość związana z obiektem w Sankt Petersburgu. Ostatecznie jednak, choć olbrzymim kosztem, stadion powstał i będzie jedną z aren mistrzostw świata.

Pierwszy mecz na nowym stadionie rozegrano dopiero w tym roku, ale nie mógł na niego wejść komplet widzów. Podczas mundialu będzie już lepiej, a fani będą mogli zobaczyć cztery starcia fazy grupowej, jeden 1/8 finału, jeden z półfinałów oraz spotkanie o trzecie miejsce.

Olimpijski Stadion Fiszt w Soczi

Wybudowany przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi (2014) obiekt w Soczi przed mundialem został przebudowany. Zdemontowany został dach nad boiskiem, a dołożono nowe trybuny za bramkami. Po modernizacji stadion może pomieścić niemal 48 000 widzów. Co ciekawe, stadion w Soczi praktycznie nie ma swojego gospodarza. W 2013 roku rozwiązany został zespół Żemczużyna, a ekipa FK Soczi występuje na trzecim szczeblu rozgrywkowym.

Podczas mundialu w Soczi rozegranych zostanie sześć spotkań – cztery w fazie grupowej, jeden 1/8 finału oraz jeden z ćwierćfinałów.

Kazań Arena w Kazaniu

Stadion mistrzostw świata, który został oddany do użytku najwcześniej, bo już w 2013 roku. Miało to jednak związek z organizacją Letniej Uniwersjady, odbywającej się w Kazaniu. Koszt wybudowania tego obiektu sięgnął ponad 12 miliardów rubli. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tam Rubin Kazań, ale frekwencja nie powala na kolana. Na mogącym pomieścić ponad 45 000 osób obiekcie podczas ligowych bojów tej drużyny zasiada zazwyczaj zaledwie kilka tysięcy widzów.

W Kazaniu rozegrane zostaną cztery spotkania fazy grupowej, jedno 1/8 finału oraz jeden ćwierćfinał.

Samara Arena w Samarze

Gospodarzem obiektu w Samarze, który docelowo ma pomieścić 45 tysięcy kibiców, będą tamtejsze Krylja Sowietow. Prace przy jego budowie rozpoczęły się w 2014 roku. Jak to bywa w zdecydowanej większości budowanych na mistrzostwa obiektów, koszt okazał się wyższy, niż wcześniej zakładano. Stadionu w Samarze jeszcze nie oddano do użytku – ma to nastąpić na początku przyszłego roku, jednak nie ma absolutnie żadnego ryzyka, że nie budowany obiekt nie zostanie oddany na czas.

Na stadionie w Samarze rozegrane zostaną cztery mecze fazy grupowej, jeden 1/8 finału oraz jeden ćwierćfinałowy.

Stadion Striełka w Niżnym Nowogrodzie

Stadion w Niżnym Nowogrodzie – podobnie jak obiekt w Samarze – nie został jeszcze oddany do użytku. Prace budowlane rozpoczęły się w 2015 roku, a według planu mają dobiec końca pół roku przed startem mundialu. Koszt inwestycji sięgnął siedemnastu miliardów rubli. Pięknie zlokalizowany, usytuowany u zbiegu dwóch rzek – Oki i Wołgi i wykończony lekką, szklaną elewacją z pewnością będzie robił ogromne wrażenie. Będzie mogło na nim zasiąść nieco ponad 45 tysięcy widzów.

Fani podczas mistrzostw obejrzą w Niżnym Nowogradzie cztery spotkania fazy grupowej, jedno 1/8 finału oraz jeden z ćwierćfinałów.

Rostów Arena w Rostowie

Początkowo projekt stadionu w Rostowie miał ogromny rozmach i zakładał, że obiekt nad Donem będzie posiadał unikalny sznyt, rozpoznawalny na całym świecie. Ostatecznie – ze względu na oszczędności – Rostów Arena uzyskała bardzo prostą sylwetkę. Całość ma być gotowa do końca roku, a trybuny pomieszczą ok. 45 000 kibiców.

W Rostowie rozegrane zostanie pięć spotkań mistrzostw świata – cztery w fazie grupowej oraz jedno 1/8 finału.

Otkrytije Arena w Moskwie

Druga ze stołecznych aren rosyjskiego mundialu. Obiekt, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa Spartak Moskwa, został otwarty 5 września 2014 roku. Mieści ponad 45 tysięcy kibiców, do których dyspozycji zostały oddane także ogromne przestrzenie parkingowe. Co interesujące, nieopodal stadionu znajduje się przystań promowa na rzece Moskwie, dzięki czemu można na niego dopłynąć nawet z Placu Czerwonego, co z pewnością zaciekawi turystów i kibiców z całego świata. Na obiekcie w stolicy Rosji rozgrywany był już Puchar Konfederacji.

Podczas mundialu w Moskwie na Otkrytije Arena odbędą się cztery spotkania fazy grupowej.

Wołgograd Arena w Wołgogradzie

To kolejny obiekt, który wciąż nie został oddany do użytku. Ma pomieścić nieco ponad 45 tysięcy fanów, a budowa zakończyć się do końca roku. Po mundialu będzie na nim występował Rotor Wołgograd. Stadion powstaje tuż nad brzegiem Wołgi, na miejscu, w którym wcześniej stał stary obiekt.

Kibice, którzy wybiorą się do Wołgogradu, będą mogli tam obejrzeć cztery mecze fazy grupowej.

Mordowia Arena w Sarańsku

Obiekt w Sarańsku zastąpi stary stadion, na którym swoje mecze rozgrywała Mordowija. Nadal nie została ukończona jego budowa, ale termin nie jest zagrożony, choć w pewnym momencie pojawiały się takie obawy. Nowy stadion pomieści ponad 44 tysiące osób, ale tak będzie tylko na czas finałów mistrzostw świata. Po ich zakończeniu rozebrane zostaną górne rzędy trybun, a w ich miejsce pojawią się komercyjne pasaże. Liczba dostępnych dla kibiców krzesełek spadnie wówczas do ok. 28 tysięcy.

Podczas mistrzostw w Sarańsku rozegrane zostaną cztery mecze fazy grupowej.

Kaliningrad Stadium w Kaliningradzie

Budowa Kaliningrad Stadium rozpoczęła się bardzo późno, bo dopiero we wrześniu 2015 roku. Został też dopuszczony do rozgrywania spotkań na specjalnych warunkach – pomieści zaledwie nieco ponad 35 tysięcy kibiców i jest najmniejszą areną przyszłorocznych mistrzostw. Po ich zakończeniu zostanie jeszcze zmniejszony o kolejne 10 tysięcy miejsc. Swoje mecze będzie rozgrywała tam Baltika Kaliningrad.

Na stadionie w Kaliningradzie odbędą się cztery spotkania fazy grupowej mundialu.

Ekaterinburg Arena w Jekaterynburgu

Zdecydowanie najdziwniejszy i najbardziej przykuwający uwagę obiekt rosyjskich mistrzostw. Pomieści około 36 tysięcy kibiców, ale tylko dzięki umiejscowionych… poza obiektem dodatkowych trybunach, zbudowanych specjalnie na turniej. Całość wygląda co najmniej dziwnie, ale po mistrzostwach świata zostaną one rozebrana, a obiekt domknięty. Będzie mógł wówczas pomieścić ok. 23 tysięcy widzów. Dodatkową trudnością był fakt, że zabytkowa fasada obiektu nie mogła zostać naruszona, stąd też tak nietypowe rozwiązanie.

W Jekaterynburgu zostaną rozegrane cztery spotkania fazy grupowej.

Fot. FIFA.com

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności