Aktualności

Reprezentacja Polski w nowej kolekcji Panini!

Aktualności21.04.2021 
Zbieranie kart i naklejek piłkarskich to w niektórych krajach wielopokoleniowa tradycja oraz forma realizacji piłkarskiej pasji. Od kilkudziesięciu lat w gronie drużyn z oficjalnych kolekcji Panini jest reprezentacja Polski, która po raz pierwszy pojawiła się w albumach przed mistrzostwami świata w RFN w 1974 roku. Przy okazji premiery kolejnej serii związanej z UEFA EURO 2020 zdradzamy jakich kart z Polakami warto szukać.

Początki fenomenu piłkarskich naklejek

Założona w 1961 roku przez braci firma Panini to dziś uznana i rozpoznawalna marka wśród fanów sportowych oraz piłkarskich kolekcjonerów. Już w pierwszym roku działalności rodzinne przedsiębiorstwo sprzedało 15 milionów sztuk naklejek, tylko w 1962 roku prawie podwajając tę liczbę do 29 milionów pakietów. Obecnie kolekcje Panini docierają do ponad 125 krajów na całym świecie, oferując na globalny rynek miliard saszetek rocznie. Zazwyczaj dużym wyzwaniem dla opracowujących kolekcje jest konieczność przewidzenia oficjalnych składów danych rozgrywek przez ich finalnym ogłoszeniem. Z uwagi na złożony proces produkcyjny i logistyczny niekiedy oficjalne albumy danej imprezy nie pokrywają się ze stanem faktycznym, wyłączając oczywiście czysto sportowe przyczyny np. kontuzje zawodników.

Pierwsze naklejki wykonane były z cienkiego kartonu i przed umieszczeniem w albumie kolekcjonerzy musieli smarować je klejem. Powstawały z czarno-białych zdjęć, które dopiero w procesie produkcji były mechanicznie kolorowane. Punktem przełomowym działalności przedsiębiorstwa z Modeny było stworzenie FIFIMATIC, czyli zaprojektowanej przez Umberto Panini maszyny pakującej naklejki. Maszyna miała za zadanie automatyczne gromadzenie naklejek, ich cięcie oraz układanie w saszetkach, głównie wykluczając możliwość wystąpienia w jednej paczce takich samych naklejek oraz naklejek zawodników z tego samego kraju. Pierwsze kolekcje zawierały najczęściej tylko podobiznę danego zawodnika, dopiero z biegiem lat gromadziły coraz więcej informacji w postaci danych i statystyk o sportowcach. Każda kolejna seria zyskiwała w graficznej warstwie.

Międzynarodowy zasięg

„Meksyk 70” to pierwszy album o zasięgu globalnym, wydany z okazji mistrzostw świata. Była to kolekcja składająca się z 288 naklejek i dystrybuowana w wielu krajach. Od tego czasu naklejki Panini stały się nieodłącznym elementem każdych piłkarskich mistrzostw. W przypadku rozgrywek UEFA, pierwsze wydanie poświęcone mistrzostwom Europy ujrzało światło dzienne przy okazji UEFA EURO 1980 i zawierało 262 naklejek.

Popularność konceptu oraz ekspansja terytorialna sprawiły, że naklejki zaczęto wydawać w tematyce rozrywkowej i kulturowej. Kolekcje takie jak, Kraina Lodu, Harry Potter, Psi Patrol, a nawet związane z życiem rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii osiągnęły znaczące zainteresowanie, jednak to właśnie te piłkarskie odsłony zaliczane są do najbardziej atrakcyjnych i najczęściej wydawanych, w tym najchętniej kolekcjonowanych.


Piłkarska reprezentacja Polski w kolekcjach Panini

W zestawach Panini, wydawanych przy okazji międzynarodowych imprez, prawie od początku uwzględniano również skład reprezentacji Polski. O ile drużyna narodowa uzyskała awans na mistrzostwa świata lub Europy, o tyle podobizny zawodników umieszczane były w albumach i na naklejkach lub kartach.


Strona albumu z mistrzostw świata w 1974 roku. Fot. Panini

Nowa kolekcja już na rynku!

Przełożony turniej UEFA Euro 2020 ™ nie wystraszył wydawców serii. Dostępna na rynku kolekcja kart UEFA Euro 2020™ Adrenalyn XL 2021 Kick Off zawiera najświeższe zdjęcia, zaktualizowane składy, wszystkie zakwalifikowane drużyny i ich zawodników, koszulki narodowe i wiele innych niespodzianek!

Dzięki Adrenalyn XL ™ masz pewność, że otrzymasz najbardziej spektakularne karty przedstawiające najlepszych zawodników. W nowej kolekcji nie brakuje również reprezentantów Polski. Szukaj naszych graczy i buduj zwycięski skład drużyny narodowej! W saszetkach znajdują się różnego rodzaju karty, w tym karty TEAM MATES, FANS' FAVOURITES, POWER, MULTIPLE oraz najsilniejsze: EURO TOP MASTERS a także najrzadziej spotykaną kartę w całej kolekcji: INVINCIBLE. Kolekcja karciana zostanie wkrótce uzupełniona o wydanie z naklejkami, tutaj też będzie można znaleźć biało - czerwonych!

Więcej informacji o kolekcji znajduje się  na dedykowanej stronie, klikając w poniższy baner.Szukasz informacji o programie licencyjnym PZPN? Napisz do nas na marketing@pzpn.pl. Katalog wszystkich produktów związanych z reprezentacją Polski znajdziesz pod adresem www.laczynaspilka.pl/KatalogProduktow Łączy nas piłka!

Karol Tatar

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności