Aktualności

[PUCHAR TYMBARKU] Boisko na polu truskawek i rekordowa seria rzutów karnych

Aktualności17.04.2018 
W dniach 12-13 kwietnia dzięki rywalizacji na boiskach w Międzyrzecu Podlaskim poznaliśmy kolejnych zwycięzców finałów wojewódzkich XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Tym razem wyłonione zostały najlepsze drużyny na Lubelszczyźnie. Turniej został przeprowadzony w atmosferze piłkarskiego święta, ale oprócz dobrej zabawy, dla organizatorów ważne było także edukowanie małych piłkarzy i piłkarek. – Najmłodsze lata u zawodników to czas, kiedy uczą się oni zasad i wyrabiają swoje boiskowe nawyki – podkreślał sędziujący podczas turnieju Konrad Gąsiorowski, na co dzień sędzia Nice I ligi.

Turniejowe zmagania w województwie lubelskim odbyły na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Międzyrzecu Podlaskim. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły wszystkie zespoły kategorii U-8 i dziewczynki U-12. Dzień później obserwowaliśmy zmagania zespołów do lat 10 oraz chłopców U-12.

LICZBA TURNIEJU

12 – tyle serii trwał bodaj najdłuższy w tegorocznej edycji Turnieju konkurs rzutów karnych. Tak zacięta rywalizacja miała miejsce w meczu ćwierćfinałowym pomiędzy SP Huta Dąbrowa a PSP Modliborzyce.

CYTAT TURNIEJU

– Jestem fanem tego turnieju, cieszę się, że tu mogę być i chciałbym, aby również inni sędziowie, którzy na co dzień zajmują się profesjonalną piłką, brali udział w takich inicjatywach skierowanych do dzieci. Najmłodsze lata u zawodników to czas, kiedy uczą się oni zasad i wyrabiają swoje boiskowe nawyki. Dlatego tak ważne jest, aby ich zawody przeprowadzane były profesjonalnie, w duchu zdrowej rywalizacji i zgodnie z zasadami fair play, tak jak się to dzieje w przypadku Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku – podkreślał Konrad Gąsiorowski, arbiter Nice I ligi oraz sędzia techniczny w rozgrywkach Ekstraklasy.

CIEKAWOSTKA

O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno, przekonał nas Wojciech Suchowicz – sołtys, radny i trener drużyny w jednej osobie. W wieku 53 lat postanowił on zapisać się na kurs UEFA Grassroots C. – Mógłbym prowadzić zespół bez licencji, ale uważam, że trzeba się szkolić – przyznał. Panu Wojciechowi nie przeszkadzało, że był najstarszą osobą w swojej grupie podczas kursu. Co ciekawe, boisko w Jarutowie pod Zamościem, na którym trenują dziewczynki z zespołu Pana Wojciecha, powstało w miejscu… pola, na którym uprawiane były dotychczas truskawki. Dziewczynki z zespołu z uśmiechem nazywają swoje boisko „Arena Siekierdowo”, na cześć kierownika drużyny – Marcina Siekierdy – który zaorał swoje pole, by stworzyć im odpowiednie miejsce do treningów. Patrząc na radość biorących udział w turnieju zawodniczek SuchowiczTeam Wólka Panieńska oraz na zajęte przez nie 3. miejscu w kategorii U-12, zdecydowanie było warto.

POSTAĆ FINAŁU

Rywalizacja dziewczynek obfitowała w więcej emocjonujących wydarzeń. W takich momentach na piedestał wysuwają się wyróżniające zawodniczki bądź… trenerzy. Pan Jarosław Góźdź wykazał się postawą fair play, za które należą mu się wyrazy ogromnego uznania. Trener drużyny SP Ostrów wypożyczył swoją zawodniczkę do drużyny przeciwnej w momencie, gdy została ona zdekompletowana przez kontuzje grających w niej dziewczynek. W sytuacji, która groziła walkowerem, trener zaoferował, aby jedna z jego podopiecznych przeszła do drużyny rywala i tym samym, aby mecz mógł zostać kontynuowany. – Nie interesuje nas walkower. Chcemy dokończyć spotkanie – podkreślił, dodając po jego zakończeniu: – Trzeba było pomoc drużynie przeciwnej. Dziewczyny przyjechały po to, aby grać.

ZAWODNICZKA, NA KTÓRĄ WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ 

Agata Zarzeczna, PSP Modliborzyce, kategoria U-12

Wśród piłkarek jedną z najbardziej wyróżniających się postaci była Agata Zarzeczna. Podczas turnieju w Międzyrzecu Podlaskim, bramkarka ta wielokrotnie ratowała drużynę PSP Modliborzyce z opresji. Zdaniem trenera to właśnie jej interwencje w dużej mierze przyczyniły się do zajęcia drugiego miejsca w kategorii U-12. Dziewczynka przyznała po turnieju, że jej idolem jest Jerzy Dudek i choć nie pamięta go za czasów jego kariery piłkarskiej, to wzoruje się na jego technice polegającej na rozpraszaniu stojącego naprzeciw rywala podczas rzutów karnych. A w czasie rozgrywek w Międzyrzecu Podlaskim umiejętność ta była jej bardzo potrzebna w ćwierćfinale, w którym mogliśmy obserwować rekordowo długą walkę o półfinał, opisywaną przez nas w akapicie z liczbą turnieju.

ZAWODNIK, NA KTÓREGO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ 

Franciszek Bielecki, AMO Lublin, kategoria U-10

Jedną z perełek z regionu, której nie można było przeoczyć wśród piłkarzy był Franciszek Bielecki z AMO Lublin. Pomimo zaledwie 129 centymetrów wzrostu bez kompleksów rywalizował z innymi chłopcami. Jego idolem jest Kuba Błaszczykowski, a na pytanie, dlaczego właśnie on, odpowiedział: „Bo tak jak ja jest najmniejszy w drużynie”. My z kolei do cech wspólnych dodalibyśmy upór i serce do gry. Trener chłopca, Artur Gadzicki, podkreśla, że Franek dostał się do Akademii Młodych Orłów z jednym z najlepszych wyników, a jego największą przewagą są wysokie umiejętności motoryczne. Chłopiec ma przed sobą jeszcze długą drogę, ale wciąż poprawia się w kolejnych aspektach. Jak zauważa pan Artur, Franek coraz lepiej radzi sobie z utrzymaniem koncentracji na boisku. Między innymi dzięki jego grze drużyna z Lublina zajęła w swojej kategorii (U-10) trzecie miejsce w turnieju.

NAJBLIŻSZE FINAŁY WOJEWÓDZKIE

16-18 kwietnia 2018 r. – woj. pomorskie – GDAŃSK

16-18 kwietnia 2018 r. – woj. dolnośląskie – DZIERŻONIÓW

16-18 kwietnia 2018 r. – woj. łódzkie – ŁÓDŹ

19-20 kwietnia 2018 r. – woj. warmińsko-mazurskie – IŁAWA

20-21 kwietnia 2018 r. – woj. podlaskie – SOKÓŁKA

Przypomnijmy, że finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat.

Szczegółowe wyniki oraz inne informacje na temat rozgrywek można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju: www.zpodworkanastadion.pl

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Polityka prywatności