Aktualności

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Pucharze Polski! Wyjątkowy album o historii rozgrywek

Aktualności07.12.2018 
Blisko 400 stron, a na nich prawie 800 fotografii oraz wyniki i statystyki wszystkich meczów Pucharu Polski od 1926 roku do września 2018. Do tego honorowy, okolicznościowy wstęp, w roku stulecia odzyskania niepodległości, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. – Tej książki nie czyta się od deski do deski, a korzysta się z niej latami – podkreśla Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

„PUCHAR POLSKI” to drugi z serii czterech monograficznych albumów o najważniejszych dla polskiego futbolu wydarzeniach, który powstaje w wyniku współpracy Polskiego Związku Piłki Nożnej z wydawnictwem GiA.

– Jedną z pierwszych rzeczy, które postanowiłem zmienić, kiedy zostałem prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, były rozgrywki Pucharu Polski. W tamtym okresie bardzo zaniedbane, nikt się nimi nie interesował. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Mają piękną otoczkę, mecze są pełne emocji i każdy chce grać w wielkim finale na PGE Narodowym, który jest prawdziwym świętem futbolu. Tym bardziej cieszę się, że możemy zaprezentować państwu ten album. Historia polskiej piłki nożnej jest bardzo bogata i warta starannego kronikarskiego zapisu. Redaktor Andrzej Gowarzewski i jego wydawnictwo to gwarancja jakości oraz dobrej informacji. Wiem, że wszystko można dziś znaleźć w Internecie, ale uważam, że taka księga w papierze ma swoją wyjątkową wartość. Można dotknąć historii – powiedział prezes Zbigniew Boniek.– Rozgrywki piłkarskie rzeczywiście były często zaniedbywane. Kiedy dziennikarze nie potrafili znaleźć i ustalić wyniku meczu, to go po prostu wymyślali! Dzień później w redakcjach odbierano zaś telefony ze sprostowaniami. Polak wszystko potrafi… My postanowiliśmy wszystko zweryfikować, dotrzeć nawet do tych najmniejszych klubików, aby odtworzyć historię, która nie była znana szerszej publiczności. Znaleźliśmy kilkaset błędów. Muszę przyznać, że po raz pierwszy zdarza się, że nasz album jest dziełem tak wielkiego grona autorów. Zaprosiłem do współpracy kilkunastu dziennikarzy z różnych redakcji, wszystko po to, aby dołożyć jeszcze większej staranności naszej pracy. Dziś możemy pochwalić się tym, że mamy komplet wyników Pucharu Polski wraz ze strzelcami goli od 1926 roku do września 2018. Życzę wszystkim, aby czerpali z tego albumu jak najwięcej, ale żeby przyznawali publicznie, że istnieje dobra książka ze znakiem GiA. Ten album jest hołdem pracy dla Zbigniewa Bońka, który bardzo dba o polską piłkę i chciał, aby jej dzieje były kompleksowo opracowane. Mamy do przygotowania jeszcze dwa albumy i wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej karecie Bońka – dodał Andrzej Gowarzewski, redaktor naczelny wydawnictwa GiA.Cena jednego tomu albumu tylko dla Członków Klubu Kibica Reprezentacji Polski zostanie obniżona do 92 zł, wliczając w to koszty przesyłki poleconej, przy sugerowanej w ofercie detalicznej kwocie na poziomie prawie dwukrotnie wyższej. Wszelkie informacje na stronie www.gia.pl

Przypomnijmy, że jesienią 2017 roku ukazał się pierwszy album, pod tytułem „BIAŁO-CZERWONI”. To prezentacja kompletnej historii reprezentacji Polski, od pierwszego do ostatniego eliminacyjnego meczu z awansem na rosyjski mundial. Na 440 stronach albumowych znalazło się ponad tysiąc fotografii, w tym prawie pół tysiąca zdjęć narodowych zespołów i kadr.

Dzięki współpracy pomiędzy PZPN a wydawnictwem GiA powstaną jeszcze dwa albumy: w 2019 roku – album na „JUBILEUSZ 100 LAT PZPN” oraz w 2020 roku – opowieść o rywalizacji o krajowy prymat klubowy, czyli „MISTRZOSTWA POLSKI”.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności