Aktualności

[PATRONAT PZPN] „Dajemy nasze serca dla serc i w… sercu Mazur”

Aktualności14.07.2020 

W Mrągowie 26 lipca odbędzie się festiwal „12 godzin, serce Mazur”. – Będzie odbywał się co roku i poświęcimy go transplantacji: tłumacząc tę ideę, mówiąc o niej, o byciu dawcą – mówi dr Zygmunt Kaliciński, jeden z pomysłodawców festiwalu ze strony „Fundacji dla transplantacji” oraz… perkusista zespołu HLA4transplant, który wystąpi na scenie w Mrągowie. Oprócz tego zagrają jeszcze IRA oraz Alabama Band.

Festiwal ma swój cel charytatywny. – Chcemy przez kilka lat skupić się na jednej rzeczy, zbieraniu pieniędzy na specjalistyczny sprzęt do przewożenia serca. Tego sprzętu w Polsce jeszcze nie ma, a wszyscy transplantolodzy na niego czekają i wspólnie ustaliliśmy, że zbierzemy na niego środku. Jest on bardzo drogi, ale mamy nadzieję, że w ciągu kilku lat zbiórki uda się udostępnić go dla tych najbardziej skomplikowanych przypadków – mówi dr Kaliciński.

– Festiwal nazywa się 12 godzin, ponieważ tyle czasu daje ten sprzęt na transport pobranego do przeszczepu serca, wydłużając go z obecnych czterech. Dajemy nasze serca dla serc i... w sercu Mazur – mówi. W Polsce takiego sprzętu potrzebuje rocznie kilkunastu pacjentów wymagających skomplikowanej i wielogodzinnej operacji – obecne procedury przeszczepu wykluczają  ich z możliwości walki o nowe życie.. Koszt jednorazowego sprzętu potrzebnego do jednego przeszczepu to 200 tys. złotych. Organizatorzy akcji „12 godzin dla życia” podjęli się więc niewyobrażalnego, próbują zdobyć niebagatelną kwotę 2 mln złotych, czyli pieniądze, których nie ma w NFZ, a które pozwolą na zakup 10 aparatów The OCS Heart i uratują życie kolejnych 10 pacjentów. Resztę sprzętu, o wartości 1 mln złotych, oraz szkolenia obsługi aparatury dla 6 osób organizatorzy otrzymają od firmy TransMedic gratis.

Współorganizatorem festiwalu są: Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Musicart Group oraz AMENO EVENT, a patronat nad wydarzeniem objął Polski Związek Piłki Nożnej. Początek wydarzenia o godz. 18 w Amfiteatrze Mrągowo, więcej informacji można znaleźć na stronie „Fundacji dla transplantacji”.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności