Aktualności

Mikołajkowy Turniej w Suwałkach wkracza w dorosłość. Przeżyj to sam

Aktualności06.12.2017 
Gwiazdy polskiego rocka, futbolu i ekranu zabłysną 15 i 16 grudnia na suwalskim biegunie zimna. Sala koncertowa Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz hala OSiR będą arenami 18. już Mikołajkowego Turnieju im. Tomka Godlewskiego.

Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek, 15 grudnia o godz. 19.30, a uświetni je koncert legendarnej grupy Lombard, która wykona swoje największe przeboje. Nim publiczność razem z Grzegorzem Stróżniakiem zaśpiewa kultowe „Przeżyj to sam”, przedstawieni zostaną jej najsławniejsi uczestnicy piłkarskich zmagań.       

Mikołajkowy Turniej w Suwałkach jest jedną z najstarszych, największych  i najbardziej znanych charytatywnych imprez sportowych w Polsce, o której głośno także poza granicami naszego kraju. Przed rokiem uczestniczyła w niej Reprezentacja Grecji, złożona z piłkarzy, którzy w 2004 r. sensacyjnie sięgnęli po mistrzostwo Europy, a dwa lata temu błyskotliwą techniką zachwycali Hiszpanie z Osasuny Pampeluna. Co roku do rywalizacji przystępują byli i obecni reprezentanci Polski, a o status stałego uczestnika zabiega ostatnio drużyna Jerzego Engela z finałów mistrzostw świata 2002 w Korei i Japonii. Niemal od początku w rywalizacji bierze udział Reprezentacja Litwy, w suwalskiej hali gościli też kadrowicze z Łotwy, Rosji, poszczególne ekipy zasilali zawodnicy z Francji czy Bułgarii.

W szranki z profesjonalistami stają najlepsi, a już na pewno najambitniejsi piłkarze wśród aktorów, muzyków i dziennikarzy. Tydzień przed Wigilią do Suwałk przyciąga ich zarówno okazja do spotkań, jak i dobroczynny charakter imprezy.      

Podczas siedemnastu dotychczasowych edycji organizatorom, na czele z SKS Wigry Suwałki i Agencji Promocji Sportu Polski Sport, udało się zebrać ponad 600 tys. zł, które zostały przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym. Pieniądze uzyskane z licytacji pamiątek sportowych (ubiegłorocznym przebojem była certyfikowana koszulka z podpisem Leo Messiego oraz Roberta Lewandowskiego i Łukasza Piszczka), dzieł sztuki oraz datków sponsorów, zostały przekazane na pomoc szpitalom, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 1 w Suwałkach, na zakup sprzętu sportowego dla szkół podstawowych, organizację wypoczynku letniego dla dzieci z najuboższych rodzin Suwalszczyzny, Stowarzyszeniu „Aktywni Tak Samo”, zajmującemu się młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz  potrzebującym rodzinom z Powiatu Suwalskiego.


Wrażliwość na innych ludzi, wierność zasadom, ciepło i uśmiech cechowały patrona Mikołajkowego Turnieju, Tomka Godlewskiego, przedwcześnie zmarłego twórcę przedsiębiorcę i filantropa, twórcę firmy Stollar. Tomasz Godlewski chętnie wspierał akcje charytatywne, sponsorował suwalski sport i kulturę.

Najpierw piłkarskie akademie

Wspomnieliśmy już o uroczystym otwarciu, ale tak naprawdę dwudniową imprezę w piątek, 15 grudnia o godzinie 9:00 rozpocznie międzynarodowy turniej dzieci z rocznika 2009. Do Suwałk przyjadą ekipy akademii piłkarskich takich klubów, jak: Legia Warszawa, Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok i Varsovia Warszawa. Będą gospodarze z AP Wigry Suwałki oraz zawodnicy litewskiego Żalgirietis Wilno i białoruskiego FK Mińsk.

Czas gwiazd

Początek rywalizacji sław futbolu i ekranu został wyznaczony na sobotę, 16 grudnia o godzinie 13:00 w hali OSiR. W tym roku na zielonej, sztucznej  murawie wystąpi pięć zespołów.

Najmocniej, przynajmniej na papierze, wygląda drużyna złożonych z byłych reprezentantów Polski. Maciej Szczęsny w bramce, przed nim Michał Żewłakow i Tomasz Kłos, a w przodzie Tomasz Sokołowski, Kamil Kosowski, Maciej Żurawski i Marcin Żewłakow.

Żeńska część widowni najgoręcej będzie zagrzewać do walki Reprezentację Artystów Polskich, która wraca do Suwałk po rocznej przerwie. Rafał Mroczek, Piotr Zelt, Krzysztof Wieszczek, Bilguun Ariunbaatar i ich koledzy już nie raz udowadniali, że z „prawdziwymi” piłkarzami potrafią walczyć jak równy z równym.  

Aż siedem z 17 edycji turnieju wygrała reprezentacja Litwy, która jednak po raz ostatni stanęła na najwyższym podium pięć lat temu. Donatas Vencevicius  który jako piłkarz zdobywał mistrzostwo swojego kraju, Polski i Danii, montuje w Wilnie skład, który pozwoli Litwinom na ósmy triumf.

Ubiegłorocznym zwycięzcą były Wigry Suwałki, które i tym razem będą faworytem nie tylko miejscowej publiczności. Pierwszoligowcy zostali bowiem włączeni do Drużyny Prezydenta Suwałk,  w której co roku i tak nie brak przynajmniej kilku piłkarskich sław, byłych reprezentantów Polski czy klubów ekstraklasy. Stawkę zamyka Piłkarska Reprezentacja Dziennikarzy.


     

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży