Aktualności

Maddox Sobociński idzie w ślady ojca. „Żona wiedziała, na co się pisze”

Aktualności26.09.2017 
W sobotę w Pruszkowie reprezentacja Polski do lat 14 zmierzy się w towarzyskim spotkaniu ze Słowacją. W biało-czerwonych barwach ma szansę wystąpić Maddox Sobociński, syn Remigiusza – byłego zawodnika między innymi Jagiellonii Białystok i Śląska Wrocław. Jak chłopiec, który potykał się o piłkę, wszedł w orbitę zainteresowań największych klubów w Polsce? Przedstawiamy dwa piłkarskie pokolenia rodziny Sobocińskich.

Maddox już szaleje w juniorskiej piłce. Uczeń będzie lepszy od mistrza?
Maddox Sobociński: Chciałbym na pewno!
Remigiusz Sobociński: Tata też by chciał, żeby tak się stało. Będę stał z boku, dopingował Maddoxa. Niech pracuje na swoje nazwisko. Absolutnie nie chciałbym, żeby był odbierany w swoim życiu przez nazwisko ojca i przez moją wcześniejszą karierę. Ma potencjał, niech więc się broni umiejętnościami. Wydaje mi się, że jeżeli będzie solidnie pracował, jeżeli przyłoży się do tego z całych sił, to ma szansę coś osiągnąć.

Pan kiedyś grał na boiskach osiedla Podleśne. Zdarza się Wam czasem odwiedzać to miejsce z piłką pod pachą?
RS: Owszem, bo w pobliżu mieszka moja teściowa, babcia Maddoxa. Ale warunki, które dzieci mają dziś do rozwoju – ten sprzęt, boiska, akademie, tyle turniejów, w których można rywalizować – są dużo lepsze. Przychodzimy tam czasami i wspominamy. Pokazuję mu, gdzie zaczynałem i mówię, że w piłce potrzebna jest pokora, żeby do czegoś dojść.

Jak zapamiętaliście swój pierwszy juniorski trening?
RS: Jeżeli mam mówić szczerze, to była to tragedia. Ja byłem załamany. Na pierwszym treningu Maddox nie potrafił piłki między nogami przeplatać. Ja stałem z boku, oczy przecierałem, dla mnie to był wielki szok. Wrócił do domu, dwie godziny spał, powiedział: „Więcej nie idę”.
MS: Bo ze starszymi trenowałem…
RS: No tak, na początku trenował ze starszymi i może to go troszkę zraziło. Na szczęście po kilku dłuższych rozmowach dał sobie szansę, poszedł na drugi, trzeci, kolejny trening i kontynuuje to do dzisiaj.FOT: 400mm.pl

Ten pierwszy kryzys to był moment, w którym ojciec powiedział: „Synu, nie załamuj się niepowodzeniami” i pchnął go dalej?
RS: Ja mu cały czas mówię, że nie ma nic na siłę i że musi sam chcieć. Musi wiedzieć, że czeka go ciężka praca, jeżeli chce coś osiągnąć. Bo jeżeli sobie gdzieś lokalnie chce pokopać piłkę, to może sobie na luzie grać. Ale jak już facet się za coś bierze na poważnie, to niech się bierze od początku do końca dobrze.

Do Twojego taty ciągle należy rekord asyst w jednym meczu. Sam wolisz podawać czy większą radość daje Ci strzelanie bramek?
RS: Wow, nie myślałem, że to jeszcze aktualne jest. Dla mnie zawsze ważniejsza jest ładna asysta niż bramka. Trzeba jednak obydwie role starać się pogodzić.
MS: Moim zdaniem to ważne jest, żeby po prostu strzelić bramkę...
RS: Ale pamiętajmy, że sam przeciwko jedenastu nie wyjdzie i nie wygra meczu. Liczy się zespół.Właśnie, a propos zespołu. Drużyna z Maddoxem w składzie zajęła swego czasu pierwsze miejsce w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, zostając tym samym nieoficjalnym mistrzem Polski do lat 12. Jak smakował ten triumf?
RS: Dla mnie to było wielkie przeżycie. Szczerze powiem, że po ostatnim karnym miałem łzy w oczach. Radość niespotykana. Nie miałem przyjemności grać na takim stadionie jak PGE Narodowy, a Maddox w takim młodym wieku już miał okazję tam wystąpić z takim wielkim sukcesem. Mama Maddoxa siedząca na trybunach też od razu dzwoniła i wspólnie mogliśmy się cieszyć z tego sukcesu.

Maddox, a jak Ty wspominasz ten moment?
MS: Często go rozpamiętuję, do dziś właściwie. Pamiętam, że zeszliśmy do szatni po finale i wszyscy zaczęli śpiewać.
RS: Dla młodego to wielka radocha, jest to gdzieś zapisane w jego CV, w jego historii, ale teraz ważna jest dalsza praca. Żeby nie mieć tylko jednego sukcesu na całe życie.FOT: 400mm.pl

Pan pełnił podwójną rolę. Z jednej strony pomagał w prowadzeniu drużyny z Iławy, a z drugiej jest Pan ojcem kluczowego zawodnika. Trudno było je połączyć?

RS: Trzeba ustalić pewną hierarchię. Ja trenerem tego zespołu nie byłem. Pomagałem głównie na turniejach powiatowych. Ten sukces to w dużej mierze zasługa jego trenera i wychowawcy ze szkoły Tomka Dębczaka, który praktycznie stworzył tę grupę. Maddox przeniósł się do Tomka specjalnie z innej szkoły, bo była tworzona wówczas klasa o profilu piłki nożnej. Tomkowi należą się brawa za to, że poświęcił temu sukcesowi bardzo dużo czasu. Moja rola ograniczała się głównie do tego, że byłem na finale ogólnopolskim, mogłem ich wspomów. Ciężko byłoby być trenerem swojego syna, bo często – gdy wymieniamy poglądy – dochodzi do jakiegoś zgrzytu (śmiech).Dzięki wygranej pojechaliście do Gdańska na towarzyski mecz Polska – Holandia, gdzie mogliście również spotkać się z naszymi reprezentantami tuż przed startem EURO 2016. Takie dodatkowe nagrody wzmacniają motywację w codziennej pracy nad sobą?
MS: Na pewno. Chciałbym kiedyś znaleźć się na ich miejscu. Gram na pozycji Piotra Zielińskiego, który też zaczynał w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, więc kiedyś chciałbym pójść w jego ślady.
RS: Arek Milik też grał kiedyś w tym turnieju, a teraz jest jego ambasadorem. Tak więc wszystko przed Tobą!

Pan jest piłkarzem, syn to świetny materiał na zawodnika. Jak się mama odnajduje w takim piłkarskim domu?
RS: Mama myślała, że jak tata skończy grać w piłkę, to się skończy pranie tych śmierdzących ciuchów, a tu rośnie drugie pokolenie do tego (śmiech). Żartuję, oczywiście. Żona też się cieszy razem z nami z tych sukcesów. Wychodząc za mnie wiedziała, na co się pisze.

Jesteście bardzo piłkarską rodziną, która odnosi zauważalne sukcesy. Inni rodzice pytają Was o porady, jak trenować lub jak kierować rozwojem swojego dziecka?
RS: Mieliśmy parę zapytań, szczególnie w lokalnej prasie. Iława jest 100-tysięcznym miastem, zawsze jakieś zapytania są. „Gdzie wysłać?”, „Jak poprowadzić?”, itd. To bardzo ważne, by z takiego małego społeczeństwa więcej dzieci wyszło do sportu zamiast siedzieć przy komputerach.Jakie rady dałby Pan rodzicom, których dzieci trenują piłkę nożną?
RS: Na pewno wspierać. Dodatkowo, namawiam, żeby jak najwięcej rzeczy kręciło się wokół sportu. Zamiast sadzać dziecko przy komputerze, niech tata weźmie piłkę i wyjdzie z nim pokopać gdzieś pod blok. Dziecko trzeba mobilizować do ciężkiej pracy, pomagać mu i przy tym popierać autorytet trenera – to jest najważniejsze. Naszą bolączką i plagą w niektórych mniejszych akademiach są niestety rodzice, którzy starają się dodatkowo kierować dziećmi na boisku. Ja też trenuję grupę dzieci i jedną rozmową z rodzicami potrafiłem wyjaśnić role, które pełnimy. Ja nie ingeruję w pracę tych rodziców, bo się na niej nie znam.

Jakie jest Twoje piłkarskie marzenie, Maddox?
MS: Chciałbym zagrać z Cristiano Ronaldo w jednej drużynie.
RS: To musiałbyś się sprężyć, bo on trochę wiekowy już jest (śmiech).

Czyli wierzycie, że Maddox kiedyś doświadczy tej największej piłki?
RS: Ja w to wierzę bardzo, patrząc na jego potencjał i podejście do treningu. Ma w telefonie ściągniętą aplikację do robienia pompek, brzuszków. Czasami miło mnie zaskakuje, gdy wejdę do niego do pokoju, a on ćwiczy indywidualnie. Niedawno bardzo mnie ucieszyło, że gdy kończył grę na Orliku i przechodził na grę na większym boisku, gdzie mieli bramki na „szesnastkach”, to był bardzo świadomy tej różnicy. Czasem siedzieliśmy z żoną na dole w domu, a on schodził z góry przebrany. Było już ciemno na dworze, a on oświadczał, że idzie pobiegać. Wychodził przez bramę i biegł 2,5 kilometra w jedną i w drugą stronę. Nikt go do tego nie musi nakłaniać. To pokazuje jego podejście. 

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży