Aktualności

Komunikat Komitetu Wykonawczego UEFA ws. kwalifikacji do europejskich pucharów

Aktualności23.04.2020 
Komitet Wykonawczy UEFA podczas przeprowadzonej w czwartek wideokonferencji debatował nad możliwościami dokończenia rozgrywek ligowych i – w przypadku niemożliwości ich zakończenia – opcjami kwalifikacji do europejskich pucharów.

Komitet na podstawie informacji uzyskanych od grupy medycznej pod przewodnictwem profesora Tima Meyera, badającej wpływ pandemii na funkcjonowanie rozgrywek piłkarskich przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, określił sugerowane scenariusze powrotu do gry oraz kwalifikacji do europejskich pucharów.

UEFA, zgodnie z zachowaniem zasady, iż kwalifikacja do udziału w europejskich rozgrywkach odbywa się na podstawie wyników uzyskiwanych w ligach krajowych, zbadała możliwości dokończenia sezonu, by na jego podstawie wyłonić drużyny biorące udział w rozgrywkach UEFA.

Idealnym scenariuszem jest dokończenie zawieszonych obecnie rozgrywek krajowych, a jeżeli będzie to niemożliwe z powodu problemów z kalendarzem, UEFA sugeruje inny sposób wyłonienia uczestników europejskich pucharów, ale na podstawie osiągnięć sportowych. Rywalizacja może być jednak zakończona wcześniej w określonych przypadkach:

1. Zakazu organizacji imprez sportowych na czas, który uniemożliwia dokończenie trwającego sezonu przed planowaną data rozpoczęcia kolejnego;

2. Problemów ekonomicznych, które w przypadku dokończenia sezonu zagroziłyby w długoterminowej perspektywie stabilności finansowej całych rozgrywek i/lub klubów.

Jeżeli w związku z powyższymi warunkami sezon zostanie zakończony wcześniej, UEFA wymagać będzie od federacji wytypowania zespołów biorących udział w rozgrywkach europejskich w sezonie 2020/2021, z zachowaniem poniższych zasad:

1. Procedura wyłonienia klubów musi odbyć się w sposób obiektywny, przejrzysty i niedyskryminujący;

2. Ostateczne wyłonienie klubów powinno zostać zatwierdzone przez odpowiednie organa na poziomie krajowym.

UEFA zastrzegła sobie ponadto prawo do odmowy udziału w rozgrywkach europejskich wytypowanego, w związku z przedwczesnym zakończeniem sezonu, przez związek krajowy klubu, jeżeli:

1. Sezon został zakończony z powodów innych niż wymienione przez UEFA lub z innych powodów niż związane ze zdrowiem publicznym;

2. Kluby zostały wytypowane w sposób nieobiektywny, nieprzejrzysty i dyskryminujący, a wytypowane kluby nie mogły zostać uznane za zakwalifikowane pod względem sportowym;

3. W ocenie opinii publicznej wybory krajowej federacji są niesprawiedliwe.

Jednocześnie UEFA informuje, że mimo przełożenia na rok 2021 turnieju finałowego mistrzostw Europy, nadal będzie on nosił nazwę UEFA EURO 2020. Decyzje dotyczące młodzieżowych mistrzostw Europy zapadną podczas kolejnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA, które zaplanowano na 27 maja.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności