Aktualności

[EKSTRALIGA KOBIET] Pięć pytań przed 9. kolejką. Transmisja meczu AZS UJ – GKS Katowice na ŁNP

Aktualności18.10.2019 
Starcie największych rewelacji tego sezonu, czyli AZS UJ Kraków z GKS Katowice będzie najciekawszym meczem 9. kolejki Ekstraligi kobiet. Transmisja meczu na kanale Łączy nas Piłka w sobotę od godz. 11:50. Wielkie emocje powinny być też w Łodzi, gdzie będący na fali zespół Marka Chojnackiego podejmie pogrążone w kryzysie Czarne Sosnowiec.

1. Kto rewelacją sezonu?

O ile wyśmienita dyspozycja GKS Katowice nie jest wielkim zaskoczeniem, bo ubiegłoroczny beniaminek od awansu do Ekstraligi potwierdza wysokie aspiracje. O tyle forma "Jagiellonek" w tym sezonie może wprowadzić kibiców w zdumienie. Zespół Krzysztofa Kroka jest groźny przede wszystkim na swoim stadionie, którym od tych rozgrywek jest lśniący nowością kameralny obiekt Prądniczanki Kraków. Punkty zgubiły tam Czarne Sosnowiec, a wielkie problemy miał również Medyk Konin. AZS UJ Kraków fenomenalnie spisuje się na swoim boisku i tylko raz stracił na nim punkty. W starciu z GKS Katowice trudno jednak wskazać faworyta. Drużyna ze stolicy Śląska też jest na fali i w ośmiu dotychczasowych meczach przegrała tylko jeden raz. Porażka z mistrzem Polski ujmy „GieKSie” jednak nie przynosi. Zespół Witolda Zająca też ma w swoim dorobku punkty odebrane Czarnym Sosnowiec. Gdyby porównywać atuty obu zespołów, to należałoby zwrócić uwagę na ogromny potencjał w ofensywie GKS Katowice, który w swoim składzie ma bramkostrzelne Klaudię Miłek oraz Kingę Kozak, oraz bardzo szczelną defensywę AZS UJ, którą dyryguje świetna bramkarka Karolina Klabis. Stawką tego szlagierowego starcia będzie nie tylko miano rewelacji sezonu, ale też miejsce na podium Ekstraligi. GKS, który jest trzeci w tabeli, ma bowiem tylko punkt przewagi nad zespołem z Krakowa.

2. Jak odpowiedzą Czarne?

Największym rozczarowaniem pierwszej części sezonu jest z całą pewnością postawa Czarnych Sosnowiec. Brązowy medalista i finalista Pucharu Poski przegrał już trzy mecze, to prawie tyle, ile w całych poprzednich rozgrywkach! Uległ nie tylko mistrzowi Polski z Łęcznej, czy Medykowi Konin, ale stracił też punkty w starciach z niżej notowanymi drużynami AZS UJ Kraków i GKS Katowice. Sosnowiczanki osunęły się aż na szóste miejsce w tabeli, a do lidera z Konina tracą aż dziewięć punktów. To dla nich absolutnie ostatni gwizdek, by otrząsnąć się z kryzysu i rozpocząć marsz w górę tabeli. Tyle, że przed nimi bardzo trudne wyjazdowe starcie z SMS Łódź. Drużyna Marka Chojnackiego kontynuuje świetną passę sześciu meczów bez porażki. Wysoko pokonała AZS UJ Kraków, wyrwała remis Medykowi Konin, a ostatnio zwyciężyła Olimpię Szczecin. Łodzianki są bardzo skuteczne, a przy tym - obok Górnika i Medyka - tracą najmniej goli w lidze. Czy pogrążą zespół Czarnych Sosnowiec?

3. Czy Bocian zatrzyma Kamczyk?

Doświadczona bramkarka AZS Wrocław obroniła w tym sezonie już dwa rzuty karne. W ostatniej kolejce nie dała się pokonać Marlenie Hajduk z GKS Katowice. Uczestniczka młodzieżowych mistrzostw Europy do lat 19 z 2007 roku jest liderką młodej drużyny akademiczek z Wrocławia i świetnie wywiązuje się z tej roli. To od jej postawy może wiele zależeć w starciu z mistrzem Polski, który w ten weekend przyjdzie na Dolny Śląsk. Górnik, a szczególnie Ewelina Kamczyk, idą w tym sezonie na strzelecki rekord. Liderka klasyfikacji snajperek zdobywa średnio ponad dwie bramki w każdym spotkaniu. Do meczowego protokołu wpisywała się we wszystkich siedmiu meczach Górnika w bieżących rozgrywkach. Czy pokona również Annę Bocian?

4. Czy Medyk uszczelnił obronę?

Zmorą zespołu Romana Jaszczaka na początku tego sezonu była gra w defensywie. Medyk tracił sporo goli i pozwalał tworzyć sytuacje strzeleckie nawet beniaminkom. Wygląda jednak na to, że konińskie piłkarki potrzebowały czasu na dopracowanie nowej formacji obronnej złożonej z trzech środkowych obrończyń. W trzech ostatnich meczach Medyk stracił tylko jednego gola. Potwierdzeniem coraz lepszej gry w obronie może być postawa defensywy w starciu z Mitechem Żywiec. To rywal znacznie niżej notowany, który ma duże problemy ze zdobywaniem bramek. Dla Medyka Konin będzie to ostatni test przed najważniejszymi meczami jesieni - wyjazdowym starciem z GKS Katowice i domowym pojedynkiem z Górnikiem Łęczna. To może być ostatnia okazja na podbudowanie morale oraz statystyk.

5. Czy beniaminkowie wreszcie zapunktują?

W ośmiu kolejkach sezonu żaden z dwóch beniaminków nie potrafił zdobyć nawet jednego punktu. Wydaje się, że zarówno Rolnik B. Głogówek, jak i KKP Bydgoszcz, zebrali już frycowe. Przeskok z pierwszej ligi okazał się dla nich ogromny, ale zdążyli już okrzepnąć i nabrać doświadczenia. Czas, by się otrząsnąć, i zaprezentować potencjał, który doprowadził obie drużyny przecież aż do Ekstraligi. Ligowi nowicjusze zmierzą się w tej kolejce na swoich stadionach - odpowiednio - z Olimpią Szczecin i AZS PWSZ Wałbrzych, a więc ligowymi średniakami. Czy będą w stanie zdobyć pierwsze punkty w Ekstralidze?

9. KOLEJKA EKSTRALIGI KOBIET

Sobota, 19 października 2019

11:30 Medyk Konin - Mitech Żywiec

12:00 KKP Bydgoszcz - AZS PWSZ Wałbrzych

12:00 AZS Wrocław - Górnik Łęczna

12:00 AZS UJ Kraków - GKS Katowice
Transmisja na kanale YouTube Łączy nas piłka i Facebooku Łączy nas piłka kobieca

15:00 TME Grot SMS Łódź - Czarni Sosnowiec

15:00 Rolnik B. Głogówek - Olimpia Szczecin

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności