Aktualności

[EKSTRALIGA KOBIET] Pięć pytań przed 14. kolejką

Aktualności23.11.2018 
Górnik Łęczna ma zapewniony tytuł mistrza jesieni, kolejność na podium Ekstraligi kobiet też raczej do zimy się już nie zmieni. Ostatni akt tegorocznych zmagań ligowych pań powinien jednak przynieść wiele emocji, choćby w meczach AZS PWSZ Wałbrzych z GKS Katowice i AZS UJ Kraków z AZS PSW Biała Podlaska.

1. Czy Górnik pobije swój rekord?
Mistrz Polski ma na koncie 13 zwycięstw w 13 meczach, co jest klubowym rekordem Górnika Łęczna. Kibice mają nadzieję, że w ostatnim akcie tej jesieni dorzuci 14. wygraną i z kompletem punktów uda się na przerwę zimową. Trudno spodziewać się, by punkty na jego terenie odebrała im walcząca o utrzymanie Olimpia Szczecin. Dominacja zespołu Piotra Mazurkiewicza w tym sezonie nie podlega żadnej dyskusji. Górnik swoją postawą dorównuje do poprzednich mistrzów kraju, którzy też wygrywali ligę w cuglach. Po raz ostatni jesienią komplet punktów zdobył dwa sezony temu Medyk Konin. Tylko poprzednie rozgrywki były ewenementem, bo lider zmieniał się w trakcie sezonu, a walka o tytuł trwała niemal do końca. W tym sezonie Górnik Łęczna nie pozostawia złudzeń.

2. Czy Ewelina Kamczyk dobije do 30-stki?
Tak, jak Górnik pewnie prowadzi w tabeli z przewagą siedmiu punktów nad Medykiem Konin, tak jego najskuteczniejsza piłkarka Ewelina Kamczyk zdeklasowała rywalki w klasyfikacji strzelczyń. 27 goli na koncie po raptem 13 kolejkach sprawia, że reprezentantka Polski strzela średnio 2 gole w każdym spotkaniu. Jeśli w starciu z Olimpią ustrzeli hat-tricka, to jeszcze przed przerwą zimową osiągnie 30 trafień – tylko o 5 mniej niż w całym poprzednim sezonie ! Gdyby utrzymała takie strzeleckie tempo, zakończyłaby sezon z ponad 50 bramkami, co byłoby już osiągnięciem kosmicznym. Najlepiej obrazuje to fakt, że druga w tabeli Natalia Chudzik z Medyka Konin ma… 11 goli na koncie.

3. Czy zmieni się kolejność na podium?
Powiedzmy szczerze: o to będzie niezwykle trudno. Medyk Konin musiałby zgubić punkty w starciu z ostatnią w tabeli Polonią Poznań, która dopiero przed tygodniem zdobyła… pierwszy punkt w sezonie. Przed derbami Wielkopolski można się w zasadzie zakładać tylko o to, ile goli strzeli były mistrz Polski i kto będzie skuteczniejszy: Natalia Chudzik czy Nikol Kaletka? A może obie pogodzi wracająca do formy Dominika Kopińska? Zespół Romana Jaszczaka nie może jednak czuć się pewny drugiej lokaty. Za jego plecami czyhają bowiem Czarne Sosnowiec i jeśli wygrają na wyjeździe z Mitechem Żywiec, to przez całą zimę koninianki będą czuć ich oddech na karku. A runda wiosenna rozpocznie się od starcia… Czarnych z Medykiem. Kibice już teraz mogą zacierać dłonie.

4. Czy Kraków z Białą Podlaską znów zagrają „na szóstkę”?
Gdy spotykają się te zespoły, to grad goli i wielkie emocje są gwarantowane niejako z urzędu. Dwa ostatnie starcia AZS UJ z AZS Biała Podlaska zakończyły się remisem… 3:3. W sierpniu bialczanki prowadziły 2:1, by przegrywać 2:3 i uratować remis w ostatniej akcji spotkania. W poprzednim sezonie Biała Podlaska prowadziła na wyjeździe 2:0, by przegrywać 2:3 i uratować remis z rzutu karnego w końcówce. Presja będzie znów zwłaszcza na krakowiankach, które walczą o miejsce w czołowej szóstce tabeli. Pasjonująco zapowiada się starcie Dominiki Gąsieniec z Karoliną Klabis.

5. Czy padnie twierdza Wałbrzych?
Tylko dwa zespoły nie straciły w tym sezonie punktów na własnym stadionie. To oczywiście Górnik Łęczna i dość niespodziewanie AZS PWSZ Wałbrzych. Owszem drużyna Kamila Jasińskiego wszystkie mecze z czołówką ligi grała na wyjeździe, ale jak trudno gra się w Wałbrzychu przekonał się niemal każdy. Tym razem przyjedzie tam GKS Katowice, który walczy o miejsce w górnej części tabeli i tanio skóry nie sprzeda. Dla Wałbrzycha to z kolei ważne, by utrzymać dystans do podium i zaatakować je wiosną, gdy z wszystkimi rywalami do medalu przyjdzie im zmierzyć się na własnym stadionie. Będzie się działo. 

14. KOLEJKA EKSTRALIGI KOBIET:

Sobota, 24 listopada 2018
10:00 Medyk Konin – Polonia Poznań
11:00 AZS Wrocław – SMS Łódź
11:00 AZS UJ Kraków – AZS PSW Biała Podlaska
11:00 AZS PWSZ Wałbrzych – GKS Katowice
11:00 Mitech Żywiec – Czarni Sosnowiec
12:00 Górnik Łęczna – Olimpia Szczecin

Hanna Urbaniak

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności