Aktualności

Dołącz do wolontariackiej drużyny PZPN

Wolontariat14.08.2018 
Jesteś osobą pełną energii i sportowej pasji? Lubisz kontakt z ludźmi i nowe wyzwania? Pomaganie innym sprawia Ci radość, a ponadto cechujesz się wysoką kulturą osobistą i zaangażowaniem w wykonywaną pracę? Jeśli tak, wolontariat PZPN jest właśnie dla Ciebie! Nie zwlekaj i już dziś dołącz do naszej wolontariackiej drużyny!

Wolontariat sportowy

Słowo wolontariat wywodzi się z łacińskiego voluntarius, czyli dobrowolny. Jest to praca wykonywana ochotniczo na rzecz innych. Wolontariat sportowy jest w naszym kraju zjawiskiem stosunkowo młodym, jednak rozwijającym się bardzo dynamicznie i z każdym rokiem przyciągającym coraz większe grono ochotników.

Wolontariat sportowy polega przede wszystkim na wsparciu organizacji imprez sportowych – od jednodniowych wydarzeń po kilkutygodniowe turnieje. Mówimy wówczas o wolontariacie akcyjnym. Istnieje również możliwość regularnego zaangażowania się w długoterminowe programy. W takim przypadku jest to forma wolontariatu stałego.

Jak aplikować?

Co zrobić, żeby włączyć się w program wolontariatu PZPN? To naprawdę proste. Wystarczy, że założysz konto na dedykowanej wolontariatowi platformie internetowej, dostępnej pod adresem www.wolontariat.laczynaspilka.pl. Po wstępnej rejestracji uzupełnij profil niezbędnymi danymi osobowymi, określ stopień znajomości języków obcych, wgraj swoje zdjęcie, zaznacz stosowne zgody i gotowe – możesz aplikować do udziału w naszych imprezach!

Otwarte rekrutacje znajdziesz w bocznym menu, w sekcji Wydarzenia > Nowe Wydarzenie. Po wybraniu interesującej Cię imprezy zostaniesz przeniesiony na podstronę
ze szczegółowymi informacjami, terminami oraz stanowiskami, na które możesz aplikować. Zobaczysz również krótki formularz rekrutacyjny, po wypełnieniu którego wystarczy już tylko kliknąć przycisk Zgłoś się na wybrane stanowiska i czekać na wyniki rekrutacji.

Kto może aplikować?

Do udziału w programie wolontariatu zachęcamy wszystkich, niezależnie od wieku. Wśród naszych wolontariuszy znajdują się zarówno osoby w wieku licealnym, studenci, dorośli, jak
i seniorzy. Pomagają nam także osoby z niepełnosprawnościami. Niezwykle ważnym kryterium jest natomiast czas, jaki możesz poświęcić, dlatego bardzo prosimy, abyś przed wysłaniem kandydatury na dane wydarzenie zapoznać się wnikliwie z jego opisem i upewnić o swojej dostępności w danym terminie.

Co daje udział w wolontariacie?

Wolontariat nie wiąże się z wynagrodzeniem pieniężnym. Nie oznacza to jednak, że jego uczestnicy wracają do domów z „pustymi rękami”. Wręcz przeciwnie. W zamian za swoją pomoc otrzymują wspomnienia i niezwykle cenne doświadczenia, które zostają z nimi na całe życie.

W przypadku wolontariatu sportowego, polegającego na wsparciu organizacji imprez sportowych, jedną z głównych motywacji jest możliwość obserwowania wydarzeń „od kuchni”. Osoby zafascynowane różnymi dyscyplinami mają okazję zobaczenia tego, czego nie pokazują telewizyjne kamery, ani też nie dostrzegą widzowie z trybun. Wsparcie imprez daje również doświadczenie w ich organizacji. To niezwykle cenna wiedza, która może zaprocentować w przyszłości, pomagając w znalezieniu wymarzonej pracy.

Możliwość nawiązania nowych znajomości — to kolejna z cech wolontariatu, której nie sposób nie wymienić. Imprezy sportowe odbywają się w całej Polsce i są znakomitą okazją do zawiązywania przyjaźni, których podstawą jest wspólna pasja do sportu oraz współtworzenia sportowych wydarzeń.

Wreszcie radość z pomagania innym! Zwykłe „dziękuje”, wsparte życzliwym uśmiechem, potrafi dać pozytywnego „kopa” na cały dzień. Natomiast pomnożone razy kilkanaście lub kilkadziesiąt, zapewni dobry nastrój aż do następnej imprezy. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

Dołącz do naszej wolontariackiej drużyny!

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności