Aktualności

Azja, Afryka, CONCACAF – piłkarze z polskiej ligi powoływani do egzotycznych reprezentacji

Aktualności08.11.2019 

Afganistan, Dominikana, Gambia – polska liga może pochwalić się reprezentantami dość egzotycznych krajów. W czasie najbliższej przerwy reprezentacyjnej kilku piłkarzy wyjedzie na mecze Ligi Narodów strefy CONCACAF, kwalifikacji mistrzostw świata w strefie azjatyckiej, a także Pucharu Narodów Afryki.

Omran Haydary – Afganistan

21-letni Omran Haydary urodził się w Holandii i właśnie tam spędził pierwsze lata swojej kariery. Grał dla młodzieżowych zespołów Rody JC Kerkrade, a w seniorach występował w barwach FC Dordrecht i FC Emmen. W lipcu trafił natomiast do Olimpii Grudziądz i zaliczył istne wejście smoka. W spotkaniu otwierającym I-ligowy sezon przeciwko Chrobremu Głogów strzelił hat-tricka, podbijając serca kibiców. Jak dotąd w 16 spotkaniach Fortuna 1 ligi trafił do siatki jedenastokrotnie i przewodzi klasyfikacji strzelców tych rozgrywek. Nic dziwnego, że zwrócił na siebie uwagę selekcjonera reprezentacji Afganistanu. Co prawda debiut w narodowych barwach zaliczył jeszcze w czerwcu, zdobywając bramkę dla swojego zespołu w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Tadżykistanem, ale na starcie z Katarem pojechał już jako piłkarz Olimpii. Tym razem będzie miał okazję wyjść na murawę w potyczkach z Indiami (14 listopada) i Katarem (19 listopada). Co ciekawe, oba te spotkania Afganistan rozegra w roli gospodarza, ale odbędą się one w Duszanbe, stolicy Tadżykistanu.

Lukas Heredia – Dominikana

Z Omranem Haydarym Lukasa Heredię łączy – oprócz ligi, w której na co dzień rywalizują – przynajmniej jeden fakt. Obaj są reprezentantami egzotycznych krajów, wychowanych w Europie. 21-letni Heredia urodził się w Hiszpanii i tam zaczynał grę w piłkę. Później przeniósł się do Anglii, by występować w juniorach Milton Keynes Down FC, a następnie rezerwach Wolverhampton Wanderers. W sierpniu los skierował go natomiast do Miedzi Legnica. Prawoskrzydłowy, mimo urodzenia w Europie, reprezentuje barwy narodowe Dominikany. Debiut w reprezentacji tego kraju zaliczył we wrześniu ubiegłego roku, w starciu z Bonaire. Od razu wpisał się na listę strzelców i zaskarbił sobie zaufanie selekcjonera. Dotąd szansę gry dla zespołu narodowego otrzymał łącznie czterokrotnie. Szansę na powiększenie tego dorobku będzie miał w meczach z Saint Lucią (17 listopada) oraz Salwadorem (19 listopada). Będzie to rywalizacja w ramach dywizji B Ligi Narodów strefy CONCACAF.

Alasana Manneh – Gambia

Swojego przedstawiciela w egzotycznych reprezentacjach ma także PKO Ekstraklasa. Mowa o Alasanie Mannehu, na co dzień występującym w Górniku Zabrze. 21-latek, który trafił na Śląsk w lipcu z bułgarskiego Etyra Wielkie Tyrnowo, ma już za sobą debiut w reprezentacji Gambii. Były piłkarz m.in. juniorów FC Barcelona dostąpił tego zaszczytu w marcu, gdy wystąpił przeciwko Republice Środkowoafrykańskiej. Co prawda była to symboliczna – bo tylko dziesięciominutowa – szansa, ale Manneh w październiku znów zagrał w kadrze, tym razem przeciwko Dżibuti. 13 listopada jego Gambia zagra z Angolą, a pięć dni później z Demokratyczną Republiką Konga.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności